Un meci care a fost considerat blat de la bun inceput, care insa s-a jucat pe teren, cu multa determinare si forta. S-a jucat pe contre si pana la urma cainii rosii au reusit sa mearga in semifinale.

Prima repriza a fost una electrizanta, cu multe faze de poarta de ambele parti. Prahovenii au inceput mai bine, Takayuki si mai apoi Vasile Gheorghe avand primele ocazii ale meciului.

Dinamovistii au replicat insa direct cu gol, Andrei Cristea reuseste sa castige un duel aerian cu veteranul Rohat, a preluat si a sutat din intoarcere fara sperante pentru Miron. Era minutul 9 si alb-rosii reuseau deschiderea scorului.

La doar cinci minute, Paun reuseste sa scoata un penalty pentru Astra dupa ce a fost faultat de Moti  in careu. Tot Paun executa in dreapta lui Matache si egaleaza scorul. Pana la pauza cele doua formatii au trecut pe rand pe langa desprindere.

Mai intai, Astra prin Miranda si prin Mihalache, ultimul rateaza sa interceptia din fata portii goale, iar mai apoi Andrei Cristea suteaza peste poarta din 6 metri.

Dupa pauza, Dinamo incepe mai decis si reuseste si sa inscrie dupa 10 minute de la reluare. Claudiu Niculescu centreaza de pe stanga si Andrei Cristea impinge mingea in poarta. La alte 10 minute, Miranda scapa singur cu portarul, este agatat din spate de catre Moti care este eliminat.

Imediat dupa aceasta faza, Stratila este eliminat dupa o lovitura cu cotul in fata lui Molinero. In minutul 71, Paun inscrie dar golul acestuia este anulat eronat pe motiv de offside. Pana in final doar dinamovistii au mai contat in atac. N’Doye, Andrei Cristea si Zicu trecand pe rand pe langa 3-1.

Astra Ploiesti 1-2 Dinamo Bucuresti

Marcatori: Paun – pen. / Andrei Cristea ’9, ’54.

Cartonase rosii: ’68 Stratila / ’65 Moti

Astra: Miron – Mihalache (’83 Sandu), Rohat, Oprsal, Craciun – Stratila, Takayuki (’83 Hatchi), V. Gheorghe, Paulinho (’74 Gafita) – Paun, Miranda Antrenor: Nicolo Napoli

Dinamo: Matache – Molinero, Goian, Moti, Diabate (’57 Pulhac)- Rus, N’Doye (’85 Zicu), Bostina, Ad. Cristea – Niculescu (’67 Tamas), Andrei Cristea Antrenor: Cornel Talnar