Chelsea si Porto au dominat Grupa D si nu mai pot pierde calificarea, indiferent de rezultatele inregistrate in ultimele doua etape.

Totusi, Chelsea si Porto nu s-au calificat fara emotii, in conditiile in care Chelsea a facut 2-2 la Atletico Madrid, dupa ce a fost condusa, cu 1-0, pana in minutul 81, iar Porto s-a impus, cu 1-0, la APOEL Nicosia, gratie unui gol marcat in minutul 86.

La Madrid, Sergio Aguero a deschis scorul pentru Atletico, in minutul 66, si gazdele sperau sa obtina o victorie care sa-i mentina in lupta pentru calificare, insa meciul a capatat accente dramatice pe final.

Drogba a reusit o dubla in minutele 82 si 88, iar acelasi Aguero nu a mai putut decat sa restabileasca egalitatea in prelungiri.

FC Porto, cu Cristian Sapunaru integralist, a dominat copios disputa din deplasare cu APOEL Nicosia, insa portughezii au reusit sa puncteze o singura data, in minutul 86, prin Radamel Falcao Garcia.

Bordeaux a produs surpriza serii si s-a impus de o maniera categorica, scor 2-0, in deplasarea de la Bayern Munchen. Gratie acestui succes, francezii s-au calificat deja in optimi, Bordeaux avand sase puncte in fata lui Bayern si avantajul meciurilor directe..

De altfel, Bayern este aproape eliminata in conditiile in care este la patru puncte de Juventus, care s-a impus cu 1-0 la Maccabi Haifa, iar meciul decisiv se va juca la Torino.

Lider autoritar in Grupa B, dupa trei etape, Manchester United si-a permis sa faca o serie de experimente in meciul cu TSKA Moscova, de pe teren propriu, iar rusii au fost aproape sa dea lovitura.

Fara Rio Ferdinand, Vidic, Evra, Giggs, Berbatov, Rooney, Carrick sau Hargreaves in echipa de start, Manchester a fost condusa de TSKA Moscova, cu 3-1, pana cu cinci minute inainte de final. Englezii au redus din diferenta prin Owen, in minutul 85, si au egalat prin Valencia, in prelungiri.

Manchester s-a calificat deja in optimile de finala ale Ligii Campionilor, in conditiile in care are sase puncte in fata lui TSKA Moscova si s-a impus in Rusia, cu 1-0.

Pentru locul al doilea din Grupa B se bat Wolfsburg si TSKA Moscova, cu formatia germana in pole-position, mai ales dupa ce Wolfsburg s-a impus, cu 3-0, pe terenul lui Besiktas.