Aseara s-au disputat primele 4 optimi de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin. Romania parea sa aiba o sarcina destul de dificila, intalnind campioana Brazilia.

Amintim, sud-americancele au obtinut primul loc in grupa C in ultima secunda a meciului cu Franta. Se pare ca atat Brazilia, cat si Franta doreau sa joace cu Romania in optimi, considerand-o o echipa slaba. Si asta pe buna dreptate, avand in vedere prestatia romancelor din grupe. In optimi insa, antrenorul Thomas Ryde le-a insuflat jucatoarelor noastre increderea de care aveau nevoie pentru a invinge formatia cu cel mai slab atac din faza grupelor dintre cele 16 echipe calificate.

Romania s-a calificat in sferturi la CM handbal trecand de Brazilia cu 25-22.

Romancele au controlat intreaga partida, lucru care nu s-a intamplat decat cu Puerto Rico. Golghetera partidei a fost Aurelia Bradeanu, cu 7 goluri, urmata de Cristina Neagu (6) si Ada Nechita (5). Am avut 7 lovituri de la 7 metri, din care am transformat 4, in vreme ce braziliencele nu au inscris niciuna din 3 incercari. Este adevarat, in cazul uneia dintre aruncari mingea a ricosat din Paula Ungureanu, iar brazilianca a inscris.

Romania s-a calificat in sferturi la CM handbal pentru prima data din 2009, atunci obtinand pozitia a opta.

In cealalta optime de finala care ne interesa mai tare, Danemarca a trecut de Suedia cu 26-19, la pauza 15-7. Romania si Danemarca vor disputa ultimul sfert de finala, care va avea loc pe 16 decembrie, ora 21:45. Sincer, nu credem ca romancele le vor invinge pe daneze, care vor avea si publicul de partea lor. Asta in ciuda faptului ca tara gazda a terminat grupa A pe pozitia a treia, cu 134 goluri marcate si 113 primite. A fost cel mai slab atac din grupa dintre echipele calificate, insa si cea mai buna aparare, alaturi de castigatoarea ei, Muntenegru. De asemenea, este important de precizat ca danezele au avut al treilea cel mai prost atac dintre cele 16 echipe calificate, dupa Brazilia si Franta. Daca vor reusi surpriza si in sferturi, lucru pe care ni-l dorim cu totii, romancele vor intalni in semifinale castigatoarea dintre Norvegia si, cel mai probabil, Muntenegru. Daca vom pierde, vom juca primul meci pentru locurile 5-8 cu invinsa aceluiasi meci.